Meie ajalugu

Malta Ordu ajalugu

Rüütliordude tekkeloosungid ulatuvad esimese ristisõdade aegadesse. Pärast Jeruusalemma vallutamist ristisõdijate poolt 1099. aastal tekkis korraga mitu ordu, millest üks jõudis kõigi ajalooliste sündmuste keerdkäikudele vaatamata püsima jääda kui organisatsioon suveräänsete õigustega, hõivates oma antiikajaloo ja pideva eksistentsi poolest teise koha paavstiriigi järel, mida tänapäeval tuntakse enamasti Vatikani nime all.

header-image-alt

Ordu loomine

Rüütlite ordu tekkeloosungid ulatuvad esimese ristisõdade aegadesse. Pärast Jeruusalemma vallutamist ristisõdijate poolt 1099. aastal tekkis korraga mitu ordut, millest üks jõudis kõigi ajalooliste sündmuste keerdkäikudele vaatamata püsima jääda kui organisatsioon suveräänsete õigustega, hõivates oma antiikajaloo ja pideva eksistentsi poolest teise koha paavstiriigi järel, mida tänapäeval tuntakse enamasti Vatikani nime all.

Asudes elama vallutatud Jeruusalemmas, avastasid ristisõdijad kristliku haigla, mille ajalugu ulatub tagasi 7. sajandi algusesse, mil Suu Püha-Gregorius 600. aastal saatis oma saadiku Abbott Probuse Jeruusalemma, et korraldada meditsiiniasutuste ehitamist palveränduritele. Aastal 800 laiendas haiglat Karolingide korralduse alusel. Järgneva perioodi jooksul ehitati haigla, laiendati, hävitati ja taastati uuesti. Viimane taastamine toimus suhteliselt lühikese aja jooksul enne esimest ristisõda, 11. sajandi keskel. Itaalia linna Amalfi kaupmehed, kes olid tol ajal iseseisev kaubanduslik vabariik, said Egiptuse kalifi Ali-al-Zahiri loa taastada varem hävinud haigla palveränduritele. Tol ajal oli pühal maal teekond pikk, raske ja ohtlik, seega vajas palju palverändureid Jeruusalemmas saabumisel meditsiinilist abi. Töö lõpetamisel kaunistasid kaupmehed haiglat nende linna vappiga - Amalfi kaheksanurkse ristiga, mis on tänapäeval palju tuntum kui 'Malta'.

Amalfi vapp
Amalfi vapp

Ristisõdijad, kellest paljud said haavata linna piiramise ajal, vajasid ka meditsiinilist abi. Seejärel hakkasid mõned neist taastumise järel teisi haavatud rüütleid abistama. Pärast seda moodustasid rüütlid erirühma, mis patrullis teed Jaffast, rannikult, kus saabusid laevad Euroopast, Jeruusalemma, mis asus veidi sisemaal. Rüütlid aitasid palveränduritel turvaliselt teekonna lõpule viia, pakkudes kaitset kohalike jõukude võimalike rünnakute vastu, mis muutsid selle palverännaku ohtlikuks.

Haigla kujunes organisatsiooniks, mille rajas benediktiini munk Gerard. Kuna haigla asus endise Püha Johannese kiriku kohal, hakkasid rüütlid end kutsuma johanniitideks või hospitaliitideks. 15. veebruaril 1113. aastal andis paavst Paschalis II välja bulla, millega ta ametlikult tunnustas Johanniitide Jeruusalemma haigla orduks ja võttis selle oma isikliku kaitse alla. Sellest hetkest loetakse ordu ametlikku algust, mida hiljem hakatakse tundma Malta orduna.

Ordu Pühal Maal

Esimese ristisõja lõppedes loodi Jeruusalemmas ja selle ümbruses mitu kristlikku riiki. See andis võimaluse sellel territooriumil äsja moodustatud ordude, sealhulgas hospitaliitide edasiseks arenguks. Nad hakkasid saama täiendusi Euroopast - noored rüütlid liitusid ordudega. Olles Euroopa aadli esindajad, kuid ilma võimaluseta pärida esmasünniõiguse põhimõtte tõttu, olid nad sunnitud otsima oma sõjalist õnne Levanti maadel. Lisaks hakkasid ordud saama kristlikelt valitsejatelt Euroopas maatükke, samuti kindlusi Pühal Maal - julgeoleku, edasise laienemise ja kristlike kuningriikide mõju suurendamise eesmärgil hiljuti vallutatud territooriumidel.

Üks kuulsamaid selliseid kindlusi oli Krak des Chevaliersi kindlus, mille Hospitaliitide ordu sai tänapäeva Süüria maadel. Kindlus on säilinud tänaseni, kuid hiljuti sai see tõsiselt kannatada Süüria kodusõja tagajärgede tõttu 2014. aastal.

Krak des Chevaliers, Süüria
Krak des Chevaliers, Süüria

Valitsemise tõhusamaks muutmiseks hakkas ordu looma ja arendama oma infrastruktuuri, mille tulemusena tekkis haldusjaotus prioriteetideks, valdusteks ja komandörideks. Suurmeistri tiitli kõrval ilmusid ordu juurde ka teised olulised ametikohad, millele valiti kõige väärikamad ja austatud rüütlid. Mõned neist ametikohtadest, nagu "Grand Hospitaller" või "Receiver of the Common Treasure" (Rahandusminister), eksisteerivad ordu juures ka tänapäeval. Ordu peamisteks sümboliteks said valge rist punasel taustal ning kaheksaharuline rist, mida hiljem hakatakse nimetama "malta ristiks".

Malta Ordu lipp
Malta Ordu lipp

Ordu militaarne tegevus Maltal ei jäänud märkamatuks märkimisväärselt tugevnenud Osmanite impeeriumile. Sultan Süleyman I, kes oli kunagi rüütlid Rhodoselt välja ajanud, kavatses seda korrata Maltal. Mais 1565, juba oma langemisaastate jooksul, saatis ta Malta vallutamiseks suure hulga laevu ja vägesid, et sealt rüütlid välja ajada ja luua väljapost rünnakuteks lääne Vahemere riikide vastu. Kuid tema plaanid nurjasid - rüütlid ja Malta inimesed, suurmeister Jean Parisot de la Valette juhtimisel, suutsid vastu pidada julmale piiramisele ja oodata tuge Siciliast. Turgid kannatasid tohutuid kaotusi ja pidid sellest piirkonnast igaveseks lahkuma. See sündmus sai ordu ajaloos üheks olulisemaks ja tõstis selle autoriteeti kristliku maailma riikide seas saavutamatuks. Mõni aasta pärast seda võitu ehitati saarele linn, mis hiljem sai Malta pealinnaks ja sai nime kõige kuulsama suurmeistri - La Valletta järgi.

Ordu Küprosel ja Rhodosel

Hospitaliitide viibimine Küprosel oli suhteliselt lühiajaline. Sel ajal oli saar Lusignanide dünastia kuningate võimu all, kelle jaoks kujutas kahe suure rüütliordu ümberpaiknemine Pühalt Maalt potentsiaalset probleemiallikat. Mõlemad ordud olid iseseisvad katoliiklikud organisatsioonid, mis allusid otse Rooma paavstile ning konkureerisid omavahel ja suhtusid teineteisesse avaliku vaenulikkusega, põhjustades pidevaid konflikte. Sellises keskkonnas oli ilmne, et kaks mõjukat ordut väikesel Küprose saarel oleksid selgelt liiga kitsastes oludes. Mõne aja pärast hakkasid hospitaliidid otsima kohta, kuhu nad saaksid kolida mugavama elukeskkonna leidmiseks. Ja peagi leiti selline koht – see oli saar Egeuse meres, mitte kaugel Anatoolia rannikust – Rhodos.

14. sajandi alguses kuulus Rhodose saar formaalselt veel Bütsantsile, kuid tegelikult oli see pikka aega olnud merepiraatluse keskus ning kohalike kreeka ja moslemite korsaaride võimu all. 1309. aastal õnnestus ordul nad saarelt välja saata ja sinna järgmiseks kahesajaks aastaks elama asuda. Ordu Rhodosel viibimise ajal muutus saare välimus oluliselt. Püstitati suur hulk uusi kindlusi, sealhulgas kuulus Rhodose kindlus, mis ehitati 14. sajandi alguses ümber samas kohas kunagise Bütsantsi palee hoonest. Rüütleid endid hakati kutsuma saare nimega "Rhodian".

Rhodose kindlus
Rhodose kindlus

„Hospitaliitide“ ajastul arenes Rhodose kaubandus aktiivselt ning loodi diplomaatilisi suhteid naabritega, sealhulgas Ottomani riigiga. Pärast Konstantinoopoli vallutamist aastal 1453 jätkas sultan Mehmed II türklaste laienemist naabermaadesse. Pärast suhteliselt rahumeelset kooselu Johanniitidega otsustas sultan aastal 1480 Rhodose oma valdustesse liita ja lõpetada ordu eksisteerimise sellel saarel. Selle tulemusena piirasid türklased Rhodost kolm kuud, kuid rüütlid Grand Master Pierre d’Aubussoni juhtimisel suutsid suure raskuse ja kaotustega oma valdusi kaitsta.

Siiski, 42 aastat hiljem tulid türklased uuesti. Aastal 1522 ilmus Sultani Suleiman I Suurepärane Rhodose müüride alla ja tõi kaasa tohutu armeega, mis koosnes 30 kuni 40 tuhandest sõdurist. Pärast peaaegu pooleaastast piiramist langes Rhodos ning Sultan lubas rüütlitel saarel lahkuda auväärsetel tingimustel, jättes neile kõik relvad, vara ja reliikviad. Pärast kahte sajandit õitsengut Rhodosel pidi Ordu otsima uut varjupaika, et jätkata võitlust islami leviku vastu Vahemerel.

Türklaste Rhodose piiramine 1522. aastal
Türklaste Rhodose piiramine 1522. aastal

Malta rüütlid

Pärast seitset aastat rändamist Euroopa kristlike valitsejate territooriumitel pakuti ordule lõpuks liikuda Maltale 1530. aastal keiser Karl V poolt. Lisaks sellele sai ordu väikese naabersaare Gozo ja hiljuti Hispaania poolt vallutatud Liibüa rannikul asuva linna Tripoli.

Malta saar ei tundunud rüütlitele atraktiivne—jõgede ja metsade puudumine, kuum kliima, araabistunud, kuid kristlik väike elanikkond. Siiski ei olnud valikut ja rüütlid hakkasid saart kindlustama ja arendama. Alates sellest hetkest said nad nime, mida nad kannavad tänaseni - "Malta rüütlid". Saar tuli peaaegu nullist üles ehitada, mis nõudis tõsiseid finantsressursse, ja rüütlid pidid selleks peamiselt iseendale lootma.

Juba Rhodosel olles valdasid rüütlid meresõda täiuslikult. Nad ehitasid suurepäraseid galeere ja haldasid neid äärmiselt professionaalselt. Maltal jätkus merekunsti arendamine. Kuigi galeere oli vähe (vähem kui kümme), hirmutasid nad muslimite mereteid. Rüütlid suutsid läbi viia mitu suurt operatsiooni märkimisväärsete finantsressursside püüdmiseks, mis võimaldas neil tugevdada Malta kaitseinfrastruktuuri. Lisaks inimese loodud kindlustele aitasid rüütleid loodus ise, luues saare keeruka rannajoone mugavate lahtedega, kus võisid paikneda vallutamatud kindlused.

Malta saare antiikne kaart
Malta saare antiikne kaart

Ordu militaarne tegevus Maltal ei jäänud märkamatuks märkimisväärselt tugevnenud Osmanite impeeriumile. Sultan Süleyman I, kes oli kunagi rüütlid Rhodoselt välja ajanud, kavatses seda korrata Maltal. Mais 1565, juba oma langemisaastate jooksul, saatis ta Malta vallutamiseks suure hulga laevu ja vägesid, et sealt rüütlid välja ajada ja luua väljapost rünnakuteks lääne Vahemere riikide vastu. Kuid tema plaanid nurjasid - rüütlid ja Malta inimesed, suurmeister Jean Parisot de la Valette juhtimisel, suutsid vastu pidada julmale piiramisele ja oodata tuge Siciliast. Turgid kannatasid tohutuid kaotusi ja pidid sellest piirkonnast igaveseks lahkuma. See sündmus sai ordu ajaloos üheks olulisemaks ja tõstis selle autoriteeti kristliku maailma riikide seas saavutamatuks. Mõni aasta pärast seda võitu ehitati saarele linn, mis hiljem sai Malta pealinnaks ja sai nime kõige kuulsama suurmeistri - La Valletta järgi.

S. Minin „Maltat piiranud suur piiramine, 1565“
S. Minin „Maltat piiranud suur piiramine, 1565“

Pärast Malta suurt piiramist toimus palju rohkem sõdu, lahinguid ja tähtsaid ajaloolisi sündmusi. Kuid aeg möödus ja algas aktiivne reformatsiooni leviku ajastu Euroopas. Selle tagajärjel kaotas ordu suure hulga valdusi ja vara erinevates protestantismi hõlmavates riikides.

Suur Prantsuse revolutsioon 1789. aastal kaotas ordu Prantsusmaal. Kuid ordule tehti kõige märgatavam löök veidi hiljem, Napoleon Bonaparte'i Egiptuse sõjakäigu ajal 1798. aastal. Teel Egiptusesse peatus Napoleon oma laevastik Maltal, et täiendada veevarusid, kuid ordu ei lubanud prantsuse laevu valvatud lahte. Tulemus oli Napoleonilt Maltale alistumise ultimaatum, ja ordu pidi tema tingimused vastu võtma, kuna neil puudus ilmselgelt jõud saare kaitsmiseks. Saar sattus Prantsuse jurisdiktsiooni alla ja rüütlid pidid mandrile kolima, säilitades vaid mõned ordule „lahkelt“ jäetud pühad reliikviad, mille tulevane keiser.

Hiljem, aastal 1800 vallutas Suurbritannia Maltal saare Prantsusmaalt, luues sinna koloonia, mis eksisteeris selles staatuses kuni iseseisvumiseni 1964. aastal. Tänaseni on tavaline segi ajada Malta Suveräänse Sõjalise Malta Ordu riigiga. Need on täiesti erinevad ja pole omavahel seotud rohkem kui kaks sajandit, kuigi neil on pealkirjas sama geograafiline nimi. Riikide vahel on loodud diplomaatilised suhted ja on määratud suursaadikud.

Maltat piiranud Napoleon Bonaparte, 1798
Maltat piiranud Napoleon Bonaparte, 1798

Ordu Vene Impeeriumis

Vene keiser Paul I oli juba lapsepõlvest peale huvitatud rüütli lugudest ja nende loodud ordenitest. Osaliselt sellest tulenevalt otsustasid Malta rüütlid pärast Maltalt väljaajamist otsida kaitset keiser Paulilt ja pakusid talle isegi suurmeistri tiitlit, mida ta rõõmuga vastu võttis. Siiski sai Paul I suurmeistriks ainult de facto, kuna ta ei olnud katoliiklane, ja see asjaolu takistas tal selle tiitli de jure saamist. Hoolimata Vene diplomaatide pöördumistest kahe rooma paavsti, Pius VI ja tema järglase Pius VII poole, ei leitud sajanditepikkuseid reegleid purustada võimalikuks.

Vene keiser Paul I Malta Ordu suurmeistrina rüüs
Vene keiser Paul I Malta Ordu suurmeistrina rüüs

Terve Vene aadli enamik oli ülekaalukalt õigeusklik, seega tundus katoliku ordu Venemaal olevat lahendamatu kokkupõrge. Osaliselt ületati see, luues Vene Õigeusu Suurpriori, tuginedes eelnevalt eksisteerinud pretsedentidele, kui vastavad Malta ordud tekkisid protestantlikesse riikidesse, väljaspool katoliku suurmeistri jurisdiktsiooni. Need ordud eksisteerivad siiani Saksamaal, Rootsis, Hollandis ja Suurbritannias ning neid tunnustab katoliku Malta ordu osana ühise ühenduse liikmesuse.

Paul I tutvustas Malta risti üht kõrgeimat autasu Venemaal, mis mõnikord ületas impeeriumi kõrgeima ordeni - St. Andrew oma. Ordu atribuudid said osaks isegi Vene impeeriumi vappi, mis tunnistas kõrget austust. Kuid pärast Pauli 1801. aastal toimunud mõrvamist vähenes Malta ordu populaarsus Venemaal ja tema järglane, keiser Aleksander I, keelas 1817. aastal Malta autasude kandmise, lõpetades tegelikult ordu eksistentsi Vene impeeriumi territooriumil. Ja jälle pidi ordu otsima uue asukoha.

Kõik teed viivad Rooma

1834. aastal otsustas ordu lõpuks asuda Rooma, kus ta püsib tänaseni. Ordu peamine elukoht on Magistrali palee Via dei Condotti 68, väike tänav, mis asub Hispaania treppide kõrval. Lisaks sellele on ordu käsutuses Magistrali villa Aventinuses. Ordu on ka pikendanud renti Castel Sant'Angelo Roomas ja Fort St. Angelo Maltal asuvas Birgu linnas. Just sellel kindlusel juhtis suurmeister de La Valette Maltal türklaste vastu rünnaku eest 1565. aastal kaitset, tehes kindluse sümboli tähtsaks ordule.

Rüütliordu Magistrali palee hoov Via dei Condotti Roomas
Rüütliordu Magistrali palee hoov Via dei Condotti Roomas

Mida tänapäeval Malta Ordu esindab? Sajandite jooksul on ordu täielikult demilitariseerunud ja selle vanemohvitseride sõjaväelised mundrid on lihtsalt tseremooniaks, nende rolli täidavad nüüd ametnikud ja diplomaadid. Ordu tegeleb peamiselt heategevuse ja humanitaarabiga. Nad pakuvad humanitaarabi kogu maailmas, olles olnud seotud mitmete loodusõnnetuste ja humanitaarkriiside abistamisega. Nad osutavad ka tervishoiuabi vaestele ja eakatele kogukondadele.

Kas oled huvitatud meie organisatsiooni toetamisest?

Kas soovite meid aidata?

Kas soovite meid aidata?

Anneta kiiresti meie organisatsioonile 10€!

900 1565