Noorte vabatahtlike väljakutsed
Hiljutine uuring The IVCO 2023 Challenge Paper tuvastas mitmeid pakilisi probleeme, millega noorte vabatahtlik tegevus silmitsi seisab. Üheks selleks on näiteks noorte pidamine odavaks tööjõuks, kui nad täidavad korduvaid ülesandeid. Samuti puudulik tugi juhtimisoskuste arendamisel. Nende probleemidega tuleb tegeleda mis tahes noorte vabatahtliku organisatsiooni kujundamisel, et kindlustada pühendunud osalemine ja areng.
Rutiinsed ülesanded ja motivatsiooni puudumine
Üheks peamiseks probleemiks on see, et noortele antakse sageli ülesandeid, mis ei paku neile huvi ega aita arendada oskusi. Korduvad ülesanded, nagu abitöö kontoris, töö registratuuris või teiste töötajate ajutine asendamine võivad vabatahtlikes kaotada motivatsiooni ja tekitada tunde, et nende pingutused ei ole väärtuslikud. See tekitab lahknevuse nende ootuste ja neile tegelikult pakutavate võimaluste vahel.
Alguss viidatud uuringus tuuakse see probleem hästi esile ühes tsitaadis, mis pärineb Aasias asuva rahvusvahelise valitsusvälise organisatsiooni töötaja intervjuust: „Mõnikord leiavad noored, et vabatahtlik tegevus ei ole põnev, ei paku väljakutseid ja seetõttu ei ole see piisavalt tasuv. See juhtub siis, kui neile pakutakse rutiinseid tegevusi, mille ootused või suund on ebaselged. Vabatahtlikul tegevusel peab olema selge mõõdik, mille abil hinnata panust, mida noored oma vabatahtliku tööga kaasa toovad.“
Malta Ordu Eestis / Order of Malta Estonia tunnistab seda probleemi ja tegeleb sellega, pakkudes vabatahtlikele erinevaid rolle. Alates algtaseme ülesannetest kuni projektijuhtimise ja suhtlemisoskust nõudvate rollideni. Vabatahtlikud ei täida mitte ainult rutiinseid ülesandeid, vaid tegelevad ka ürituste korraldamisega, töötavad ühiskonna eri rühmadega ja pakuvad praktilist abi. Selline lähenemine võimaldab neil näha oma töö tulemust, mis suurendab nende rahulolu ja motiveerib neid jätkama.
Noorte nägemine odava tööjõuna
Teine oluline probleem on see, et noori peetakse sageli ajutiseks, odavaks tööjõuks, kes teeb abitöid. Paljud organisatsioonid värbavad noori, et asendada põhitöötajaid või pana nad ülesannetesse, mis ei nõua erioskusi. Selline lähenemine ei lase vabatahtlikel arendada oma oskusi ega anda ka panust ühiskonna parandamisele suunatud projektidesse.
Uuringus juhitakse sellele probleemile taas tähelepanu, sel korral tsiteeritakse ühte Ladina-Ameerikas ja Kariibi mere piirkonnas tegutseva rahvusvahelise valitsusvälise organisatsiooni töötajat: „Paljudes organisatsioonides, mida ma tean, on kalduvus kasutada noorte teenuseid puhvrina, et lappida tööjõupuudust. Tavaliselt on noorte värbamine vabatahtlikeks personalitöötaja ülesanne, mis on osa laiemast tööjõu planeerimisest... keegi ei hooli eriti sellest, milliseid oskusi noored saavad arendada või kuidas vabatahtlik tegevus vastab nende karjääriplaanile.“
Malta Ordu Eestis püüab jällegi sellist lähenemist vältida, varustades noori vabatahtlikke väärtuslike oskustega. Siin saavad vabatahtlikud arendada sotsiaalseid ja kutsealaseid oskusi, mitte olla lihtsalt põhitöötajate asendajad. See laseb vabatahtlikel näha oma tehtava töö reaalset mõju ja tagab, et nende tegevus oleks kooskõlas nende isiklike huvide ja karjäärieesmärkidega.
Toetuse puudumine noorte juhtimisele
Teine põhiprobleem on noorte vähene toetamine, et nad võiksid näidata oma juhtimisvõimekust ja algatada oma projekte. Enamasti jäävad noorte vabatahtlike programmid vanemate töötajate kontrolli alla ja ei võimalda noortel võtta ise vastutust ega teha otsuseid.
Üks uuringus osaleja märkis: „Kahjuks näeme tegelikkuses seda, et vabatahtlike programmid töötavad kuskil välja tundmatud inimesed ja noored lihtsalt lülitatakse nendesse sisse. See peab muutuma“ (Aasias tegutsev noorte vabatahtlik).
Malta Ordu Eestis toetab aktiivselt noorte juhtimist, pakkudes vabatahtlikele võimalusi osaleda programmide planeerimisel ja juhtimisel. Noored saavad arendada uusi algatusi ja jagada ideid, mis aitab neil arendada juhtimisomadusi ja vastutustunnet.
Seega rõhutatakse uuringus vajadust vaadata uuesti läbi lähenemisviisid noorte vabatahtlikule tegevusele. Eesti Malta ordu on suurepärane näide organisatsioonist, mis tegelebki aktiivselt noorte vabatahtlike ees seisvate tüüp-väljakutsetega. Pakume neile võimalusi isiklikuks arenguks, osalemiseks mõtestatud projektides ja toetame nende juhtimispüüdluseid. Noorte vabatahtlik tegevus võib olla enamat kui lihtsalt ajutine tegevus; see võib olla osa noore inimese sotsiaalsest ja professionaalsest arengust.
Liituge meie uudiskirjaga
Olge kursis vabatahtlike projektide teadetega ja vabatahtlikele mõeldud koolitustega